Lázeňské prameny
Křížový pramen
Křížový pramen patří k nejstarším a nejdéle využívaným pramenům na území města. Nachází se v lázeňském centru města vedle kolonády. Je silně mineralizovaný a díky přítomnosti síranů má projímavý účinek. Má vysoký obsah pevných látek, zejména solí.
Rudolfův pramen
Rudolfových pramenů je několik, Rudolf I. a II. se užívají pouze ke koupelím a původní Rudolfův pramen je dodnes hojně využíván k pitným kúrám. Rudolfův pramen je přírodní železnatá kyselka. Vyznačuje se vysokým obsahem vápníku a z toho důvodu je jeho konzumace vhodná především pro doplňkovou léčbu osteoporózy. Má protizánětlivé a močopudné účinky. Nejvíce se využívá u chorob ledvin a močových cest.
Karolinin pramen
Karolinin pramen má poměrně vysoký obsah hořčíku, a proto se používá při urologických onemocněních a při léčbě ledvinových kamenů. Pramen vyvěrá ve Skalníkových sadech při Reitenbergově ulici.
Lesní pramen
Lesní pramen se svým složením značně liší od ostatních pramenů, mírně alkalizuje obsah žaludku, a je proto vhodný pro léčbu různých nemocí trávicího ústrojí. Rovněž se využívá ke kloktání, výplachům a k inhalacím při onemocnění horních cest dýchacích. Často bývá tento pramen ochucován citronovou šťávou nebo ředěn syrovátkou.
Ambrožův pramen
Ambrožovy prameny jsou slabě mineralizované železnaté kyselky s obsahem oxidu uhličitého a s vysokým obsahem železa. Tento pramen tvoří tři vývěry. Pro vysoký obsah železa se užívají u některých forem chudokrevnosti a pro své močopudné účinky se používá k léčbě onemocnění ledvin.
Ferdinandův pramen
Ferdinandův pramen je nejstarším zachyceným minerálním pramenem na území Mariánských Lázní. Pramen tvoří sedm vývěrů, pro pitnou léčbu se však využívá jen pramen Ferdinand I. Vhodný je zejména pro léčbu nemocí zažívacího ústrojí a metabolismu.