Rehabilitace, Fyzioterapie, Ubytování Mariánské Lázně, Centrum rehabilitační a lázeňské péče Reitenberger
 

Rozhovor s Dr. Hájíčkem

V našem lázeňském zařízení si můžete dopřát velké množství procedur, a to ať už v rámci léčebného programu, nebo třeba jen při wellness víkendovém odpočinku. Co by vám však nemělo uniknout, je nabídka našich masáží, při kterých využíváme naše vlastní krémy a emulze značky RehaVIT a EmVIT, které vyrábíme v České republice ve spolupráci s doktorem Lubošem Hájíčkem ze zdravotnického zařízení Iprea.
Jaké je pozadí těchto krémů a proč si je každý zamiluje, prozradil pan doktor v rozhovoru. A co více, všechny krémy a emulze těchto značek si můžete v našem hotelu zakoupit přímo na recepci a masáž či kvalitní péči o své tělo si tak dopřát i doma.

Pane doktore, kdy a jak jste objevil herbáře vaší prababičky a posléze babičky. Skutečně byly tak skryté, že jste o nich jako rodina nevěděli? Muselo to být jako nalézt malý poklad?
Moje prababička i babička byly velké bylinkářky. Když jsem v roce 1980 zdědil po své babičce domek pod Řípem, při rekonstrukci na půdě jsem našel velmi starou truhlu, v ten okamžik jsem měl pocit, že jsem našel nějaký poklad po předcích. Truhlu byla plná knih. Některé z nich byly psány v němčině a některé také tzv.“ Švabachem“. No a na dně truhly jsem našel starý herbář, ve kterém byly i poznámky a staré recepty. Moji předkové pocházeli z pohraničí a babička ráda a hodně četla, a to jak v češtině, tak v němčině, protože německy uměla perfektně.

Poznámka: V lidové češtině se pod slovem švabach může také přeneseně rozumět jakékoliv novogotické písmo, zejména se tak označoval kurent vyučovaný v českém prostředí až do roku 1941.

Herbáře byly impulsem pro výrobu bylinné kosmetiky, nebo jste už před tím s výrobou experimentoval? Ve své době to přece jen asi nebylo tak jednoduché, jako dnes?  
Herbáře byly určitě velkým podnětem. V hlavě jsem měl tuto myšlenku už delší dobu, ale právě tady jsem nalezl staré receptury a podle nich jsem začal míchat se svým kamarádem balzámy a emulze a používali jsme je při výuce nastávajících masérů a rehabilitačních pracovníků, které jsme školili v rámci naší pedagogické činnosti. K naší velké radosti si produkty získaly velkou oblibu a také o ně začal být zájem mezi sportovci a ve zdravotnických zařízeních.

Co vás nejvíce v herbářích zaujalo a překvapilo?
Osobně mě velmi zaujal popis účinků některých bylin a jejich kombinací, které jsem začal později aplikovat při výrobě balzámů. Například meduňka lékařská, levandule, chilli, jalovec, eukalyptus a mnoho další. Také si pamatuji, že na mě hodně zapůsobily účinky skořice. Obsahuje látku, která jí dodává její charakteristickou vůni a chuť a je zodpovědná za většinu léčivých účinků. Je třeba bohatým zdrojem antioxidantů, které chrání naše tělo před oxidativním stresem vznikajícím působením volných radikálů. Některé studie dokonce porovnávaly účinnost antioxidantů ve 26 druzích koření a skořice vyšla jednoznačně jako jeden z nejlepších antioxidantů, porazila oregano i česnek. Zároveň je to skvělý přírodní konzervant, obsahuje látky s protizánětlivým účinkem a pomáhá našemu tělu zbavovat se infekcí a následně se účastní obnovy poškozených tkání. Také nesmím opomenout její vliv na snížení rizika vzniku srdečních onemocnění, která patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v západním světě. Skořice snižuje i hodnoty LDL cholesterolu a TAG (triacylglycerolů) zatímco hodnoty HDL cholesterolu zůstávají stejné.

Je dobré bylinky kombinovat?
V poznámkách mé babičky byla zmínka o tom, že by se nemělo kombinovat věší počet bylinek, protože pak mohou mít opačný účinek. Ve svých poznámkách psala o třech různých bylinách jako optimální počtu. Kuriózní překvapení pro mne bylo i to, že jsem v herbáři naše několik starých bankovek z počátku 20 století. Bral jsem to jako jakési znamení, abych se začal bylinám a jejich léčivým účinkům více věnovat.

Dnes můžeme hojně narazit na levanduli, kterou jste také nově začal využívat. Zmiňovala se o ní také vaše babička?
Ano, musím říct, že levandule je moje oblíbená bylinka. Její blahodárné působení na pokožku je známé už od pradávna. Třeba pleťová voda s levandulí pokožku důkladně pročistí a zároveň uklidňuje jakékoli podráždění, levandulová vůně snadno navozuje příjemnou atmosféru a přivolává spánek. Koupele s příměsí levandulového oleje uvolňují svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus. Její vůně odpuzuje nepříjemný hmyz a olej se doporučuje ke zmírnění následků po jejich bodnutí. Čaj působí močopudně a chrání proti zánětům močových cest. Také snižuje krevní tlak, urychluje hojení ran, zánětů a popálenin, podporuje imunitní systém, levandulové kloktadlo, léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní a olej zase pomáhá proti různým mykózám.

Sportovci byli všeím primární zaměření v rámci rehabilitace?
Vzhledem k tomu, že jsem hodně sportoval a věděl jsem, že přípravků pro sport, regeneraci a rehabilitaci moc nebylo, byl to pro mě další impuls, abych se tím začal zabývat. Když jsem vyrobil první balzámy, aplikoval jsem je sám na sobě, pak přišli na řadu příbuzní. Dále jsem je doporučoval kamarádům, kteří se mnou sportovali a postupně zjišťoval jejich velmi pozitivní účinky. Proto jsme je začali s kolegou používat při masážích, regeneracích a rehabilitacích a při výuce nových masérů. Od roku 2000 jsou tyto balzámy nedílnou součástí terapií v našem nestátní zdravotnické zařízení IPREA-institut preventivní rehabilitace. Některé naše studie, kde byly tyto balzámy aplikovány v kombinacích s fyzikálním terapiemi nám potvrdily jejich pozitivní účinky.

Vy jste založil středisko, které se zabývá rehabilitacemi a pohybovými disfunkcemi, zároveň se v oboru pohybujete desítky let a můžete sledovat trendy, co se týče všeobecně pohybu, sportu, civilizačních nemocí pocházejících ze sezení u počítače. Jak si stojíme jako společnost?
Z našeho výzkumu vyplývá, že každý respondent měl dříve nebo později nějaký problém se zády či jinde v oblasti pohybového aparátu. V minulosti, jak uvádí literatura, se tyto obtíže objevovaly mezi 40 až 55 rokem. V současné době, kdy jsou na člověka kladeny mnohem vyšší nároky, převládá sedavý způsob života, zhoršuje se životospráva a přibývá stresových situací, se posouvá věková hranice asi o 10 let níže. Tato onemocnění se velmi často opakují a pacienti pak žijí ve stálých obavách, kdy se potíže objeví znovu. Stávají se tak vážným problémem nejenom pro své okolí, ale i pro lékaře. Pacienti chodí velmi často od jednoho specialisty k druhému, užívají velké množství léků (statistiky ukazují, že v poslední době výrazně narůstá spotřeba sedativ a antidepresiv), jsou velmi často v neschopnosti a představují tak velký ekonomický problém pro zaměstnavatele a celý sociální systém.

Pojďme zpět ke kosmetice. Dnešní trendy jsou jasně dané, pryč s parabeny, silikony, minimalismus je žádoucí a samozřejmě vše z přírody. Jaké byly začátky s výrobou?  
Před rokem 1989 jsem začal s kamarádem vyrábět balzámy pro vlastní potřebu ve sklepních prostorech, kde jsme měli jednoduchou technologii. Když jsme balzámy vařili, vůně z bylinek se šířila do okolí a sousedé se chodili dívat a ptát se, co to děláme. Mysleli si samozřejmě, že děláme něco nekalého. Když jsme jim dali vzorky, rychle se to rozkřiklo a začali k nám pro ně chodit z celého okolí, protože zjistili, že jim to pomáhá na celou řadu neduhů.
Po revoluci jsem pracoval několik let ve Švýcarsku a tehdejším SRN v rehabilitačně - relaxačních zařízeních, kde jsem si mohl poprvé vyzkoušet v rámci praxe svou kosmetiku. Od počátku byla velmi pozitivně hodnocena, což mě moc potěšilo a samozřejmě to byl velký motiv pro jejich atestování také v ČR. V roce 2001 jsme získali atestaci pro kosmetiku s tím, že vše vyrábíme v Čechách a skutečně využíváme stále znalostí mé babičky a prababičky, byť jsme receptury postupně upravili v návaznosti na zkušenosti z klinické praxe a dle požadavků EU. K dnešnímu dni byla aplikována v rámci rehabilitací na více než 250 000 pacientech.

Telefon: +420 734 181 111
E-mail: info@reitenberger.cz

Visa, Centrum rehabilitační a lázeňské péče Reitenberger, Mariánské LázněMaestro, Centrum rehabilitační a lázeňské péče Reitenberger, Mariánské LázněMastercard, Centrum rehabilitační a lázeňské péče Reitenberger, Mariánské Lázně

Reitenberger
Ibsenova 92
353 01 Mariánské Lázně
Česká republika

Facebook, Centrum rehabilitační a lázeňské péče Reitenberger, Mariánské Lázně